S 1.oktobrom je v veljavo stopil novi tarifni sistem. Spremembe, katere ta uveljavlja, se nanašajo na obračun omrežnine in za odjemalce predstavljajo pomembne spremembe. Pogoj za uporabo novega obračuna omrežnine je daljinsko odčitavanje električnega števca odjemalca. Daljinsko odčitavanje števcev je implementirano pri več kot 95% odjemalcev, tako da nov tarifni sistem zadeva pretežni del odjemalcev električne energije. Vloga novega obračuna električne energije je, da daje večji pomen obračunski moči uporabnika. Z razporeditvijo porabe električne energije čez daljše časovno obdobje, razbremenimo omrežje in omogočimo večje število priključenih naprav. Odjemalci, ki bodo sledili temu načelu, bodo za to plačali manjše znesek omrežnine, na drugi strani bodo uporabniki močnejših naprav morali paziti, pri sočasnosti priklopljenih naprav, oziroma bodo plačali več. To velja tako za gospodinjske kot tudi poslovne odjemalce. Izračun omrežnine na poslovne odjemalce je malenkost drugačen ga bomo obravnavali v ločenem zapisu.
Distributer bo za prehodno obdobje, ki traja do 1.1.2026, uporabljal dogovorjeno obračunsko moč za posamezen časovni blok. Dogovorjena obračunska moč je določena na podlagi predhodnih meritev števčnih stanj. V kolikor odjemalec ne bo spreminjal dogovorjene obračunske moči, se penali za presežek dogovorjene moči ne bodo zaračunavali. V kolikor bo želel odjemalec spremeniti dogovorjeno obračunsko moč, zanj prehodno obdobje ne velja več.
Značilnosti novega tarifnega sistema so:
- Obračunavanje po 15-minutnih intervalih
- Dve sezoni z različnimi tarifami: Višja tarifa bo veljala med novembrom in februarjem, nižja pa med marcem in oktobrom.
- Pet časovnih blokov: V dnevu bodo nastopili trije različni časovni bloki, pri čemer bodo tarife za uporabo omrežja višje v času večje obremenitve in nižje v času manjše obremenitve.
- Razločevanje med dogovorjeno in presežno obračunsko močjo: Uporabnik lahko spremeni dogovorjeno obračunsko moč, v kolikor to preseže, plača presežno obračunsko moč.
Pomembne informacije za uporabnike:
- Dogovorjena moč: Predstavlja vnaprej določeno obračunsko moč uporabnika sistema. Uporabniki bodo lahko spremenili dogovorjeno moč, če njihove navade odjema ne odražajo več trenutne realnosti. Spremembe dogovorjene moči bo elektrodistributer prilagodil enkrat na leto na podlagi meritev predhodnega leta.
- Presežna moč: Če odjem preseže dogovorjeno moč v posameznem časovnem bloku, se obračuna omrežnina za presežno moč.
- Prehodno obdobje: Za leto 2024 in 2025 ne bo obračunavanja presežne moči za uporabnike sistema s priključno močjo do 43 kW, ki ne spremenijo dogovorjene moči.
Porazdelitev časovnih blokov 5-tarifnega sistema je določena s spodnjo tabelo. Obračunavanje elektrike je odvisno od sezone in časovnega bloka znotraj dneva. Novi tarifni sistem določa višjo sezono za obračun omrežnine od novembra do februarja, nižjo pa od marca do oktobra.

IZRAČUN OMREŽNINE ZA ODJEMALCA S SAMOOSKRBNO SONČNO ELEKTRARNO
Naredili smo izračun za strošek omrežnine, ki bi za plačal tipični gospodinski odjemalac, ki ima samooskrbno sončno elektrarno. V izračunu omrežnine za lastnika sončne elektrarne je upoštevano, da ta do neke mere prilagodi svojo porabo in naprave več uporablja, ko sončna elektrarna proizvaja energijo.

Priložnosti novega tarifnega sistema
Novi sistem obračuna omrežnine z tarifnimi razredi daje večji poudarek na razporeditev moči uporabnikov skozi dan in dodatno obremenjuje tiste, ki se temu ne bodo prilagodili. Potrebno je poudariti, da se omrežnina izračunava samo za odjem električne energije, zato lastniki samooskrbnih sončnih elektrarn, s tem ne bodo dodatno obremenjeni. Hkrati pa sistem obračunavanje usmerja odjemalce v smeri samooskrbe oziroma samozadostnosti z električno energijo. Kdor bo lahko električno energijo proizvedel oziroma shranil, ter s tem zmanjšal električno moč in odjem energije iz omrežja, bo s tem prihranil.